Miroslav Brožíček

Sensei Miroslav Brožíček, 5.dan Aikido, 4.dan Kyusho. Bojovému umění Aikido se věnuje od roku 1994.
Sensei Miroslav Brožíček vede hodiny Aikido a dále se věnuje Kenjutsu, Jodo, Iaido.

Intenzivně se také věnuje Kyusho, aplikace vitálních bodů do bojových technik a sebeobrany. Vede na tyto témata semináře v ČR i zahraničí.

Od koho se učíme?

Uvádíme několik učitelů, kteří ovlivnili či ovlivňují vývoj a naše znalosti ze světa Aikido a Budo.

Kouichi Tanaka

Shihan Kouichi Tanaka (15.10.1944), 7. dan aikido (2005). Aikido začal cvičit v roce 1962, 6. dan obdržel v roce 1988. Do České republiky přijel poprvé v roce 1995 jako asistent Shoji Nishio senseie. Vyučuje široké spektrum aikido: taijustsu, ken, jo a iaido. V Plzni vedle semináře letní seminář vždy pravidelně od roku 1997. Žije a učí v oblasti Tokia, ve městě Chibaken, aikido klub Syothokai.

Shoji Nishio

Sensei Shoji Nishio (5.12.1927 – 15.3.2005) 8. dan aikido, shihan; působil v oblasti Tokia a Jokohamy.

Sensei Shoji Nishio se narodil v prefektuře Aomori v roce 1927. V Aikikai Hombu dojo začal cvičit v roce 1951, instruktorem se stal v roce 1955. Než začal cvičit aikido, věnoval se judo, karate, iaido a jodo. Znalosti nabyté v těchto bojových uměních zakomponoval do svého jedinečného pojetí aikido. Pravidelně vedl semináře ve Skandinávii, Německu a USA. V České republice vedl semináře v letech 1995, 1996 a 1998.

Sensei Shoji Nishio byl držitelem technických stupňů 8. dan, Shihan Aikikai, 7. dan Shihan Nihon Zendoku Iaido Federation, 4. dan Kodokan Judo, 4. dan Shindo Shizen ryu Karatedo. Studoval Shindo Muso ryu Jodo a Hozoin ryu Yari (kopí). Na základě technik aikido vyvinul novou školu – Aiki Toho Iaido. Jodo studoval u senseie Takaji Shimizu mezi lety 1957-58, iaido u Shigenori Sano senseie.

Mezi jeho žáky patřili Toshikazu Ichimura, Yasuhiko Takemori, Kouichi Tanaka, Ichiro Shishiya, Takao Arisue, Koji Yoshida a další.

.

https://en.wikipedia.org/wiki/Shoji_Nishio

O-sensei Morihei Ueshiba

Morihei Ueshiba – zakladatel aikido – se narodil v přímořském městě Tanabe, v dnešní prefektuře Wakayama, 14. prosince 1883. Jeho otec Yoroku Ueshiba byl váženým mužem, mnoho let sloužil jako člen městské rady a pamětníci často zmiňovali jeho velkou fyzickou sílu a znalost bojových umění.

 

http://www.adp-i.cz/ueshiba/index.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Morihei_Uešiba